ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند خراسان رضوی

خبر

سهل‌انگاری در مراسم شب قدر، خانواده‌ای را عزادار کرد

داستان عبرت‌آموز/ گاهی یک اشتباه و سهل‌انگاری می‌تواند کلیت یک نیت و کار خیر را زیر سؤال ببرد و نتایج جبران‌ناپذیری داشته باشد. خواندن داستان محمد جوان مشهدی که می‌خواست به عنوان پیمانکار شهرداری با برگزاری مراسم احیاء شب قدر ماه مبارک رمضان در یکی از محله‌های مشهد، عامل خیر باشد اما به دلیل درنظرنگرفتن نکات ایمنی در هنگام نصب تجهیزات مراسم، باعث ازدست‌رفتن جان پسر خردسال و عزادار شدن یک خانواده شد، می‌تواند عبرت‌آموز باشد.

فوت کودک خردسال در مراسم شب قدر
به گزارش روابط عمومی ستاد دیه خراسان رضوی، در شب حادثه مورخ 16 تیر 1394 مادر مهدی به همراه فرزند سه ساله‌اش برای شرکت در مراسم احیاء شب قدر در بوستان اقاقیا منطقه 12 مشهد حضور می‌یابند. مدتی از مراسم نگذشته بود که یکی از حضار مشاهده می‌کند مهدی در فاصله نزدیکی از مادرش به صورت درازکش و غیرمعمول افتاده است که موضوع را به مادر مهدی منتقل می‌کند. پس از مشاهده این وضعیت متوجه عدم تکلم و حرکت وی می‌شوند و نهایتاً پس از حضور نیروهای اورژانس، مهدی به بیمارستان منتقل می‌شود که پس از مدتی فوت می‌کند. براساس کارشناسی‌های انجام‌شده برق مصرفی مراسم توسط پیمانکار، با کابل و از تابلوهای در اختیار شهرداری منشعب شده و به پریز سوکت‌دار داخل محیط استقرار میهمانان به سیم‌های متصل به پروژکتورها و وسایل صوتی وصل شده بود که به نظر می‌رسد به سبب کشش سیم یا وجود حرارت ناشی از عبور جریان زیاد، لایه عایق سیم جدا شده و سیم به لوله فلزی اتصال می‌یابد. در هنگام جست‌وخیز کودک حادثه‌دیده، قسمت گونه و ساعد چپ وی به میله فلزی برق‌دار اصابت کرده و بدن وی دچار برق‌گرفتگی و نهایتاً فوت نامبرده می‌شود.
محمد به عنوان پیمانکار شهرداری به دلیل عدم به‌کارگیری تمهیدات لازم برای جلوگیری از برق‌گرفتگی افراد (مانند تهیه سیم مقاوم‌تر، عایق کردن لوله‌های فلزی و پوشش کف و نصب سیستم‌های حفاظتی برای هشدار و قطع برق در زمان اتصال، پیش‌بینی سیستم ارت و به‌کارگیری فرد ماهر در امور برق برای رفع اشکالات موجود)، در این حادثه مسئول شناخته می‌شود و توسط دادگاه به جرم قتل غیرعمد ناشی از خطا به پرداخت دیه کامل مرد مسلمان به مبلغ 231 میلیون تومان و یک سال حبس تعزیری محکوم می‌شود.
با کریمان کارها دشوار نیست...
با وجود بیمه بودن شرکت پیمانکار شهرداری، به علت این‌که شرکت به نام فرد دیگری ثبت شده، بیمه‌گزار از تعهدات بیمه خود درخصوص این حادثه سر باز زد و محمد به پرداخت 100 درصد دیه محکوم شد. براساس گزارش محقق ستاد دیه، محمد که به تازگی خدمت سربازی‌اش را به پایان رسانده، با فعالیت در یک مغازه تایپ و تکثیر و با دستمزد ماهیانه حدود 600 هزار تومان، در شرایط مساعد مالی برای پرداخت مبلغ دیه نیست. 51 میلیون تومان از مبلغ دیه با گذشت شاکی، دریافت کمک بلاعوض از ستاد دیه و کمک خیرین تامین شده است اما در طول سه سال گذشته، محمد برای تامین باقیمانده دیه به مبلغ 180 میلیون تومان همچنان گرفتار است و به کمک خیرین ارجمند نیاز دارد.
نیکوکارانی که برای کمک به این مددجوی نیازمند تمایل دارند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره کارت‌های ستاد دیه استان خراسان رضوی به شماره 6037991899949329 بانک ملی یا 6037691990141988 بانک صادرات واریز کنند. هم‌چنین خیرین محترم می‌توانند از طریق شماره‌گیری #7777051*780* نسبت به واریز مبلغ اهدایی خود برای آزادی این زندانی و دیگر زندانیان جرائم غیرعمد اقدام نمایند. روابط عمومی ستاد دیه خراسان رضوی از طریق شماره تلفن 05138920003 پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه است.

انتخاب رنگ