ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند خراسان رضوی

خبر

جزئیات بخشنامه رئیس قوه قضائیه درباره محکومین مهریه

شبکه خبر/ ذبیح الله خدائیان در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: علت صدور بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه این بود که افراد زیادی که قبلا به پرداخت مهریه محکوم شده بودند و مهریه را به صورت اقساط می‌پرداختند با بالا رفتن قیمت سکه نتوانستند اقساط بدهی را بپردازند که با شکایت محکوم له به زندان رفتند

خدائیان گفت: دلیل زندانی شدن این افراد به برداشت برخی از قضات هم ارتباط داشت که می‌گفتند رسیدگی به درخواست تعدیل نیاز نیست خارج از نوبت رسیدگی شود.
معاون حقوقی قوه قضائیه افزود: این بود که رئیس قوه قضائیه با این بخش نامه دستور دادند که چنانچه کسانی هستند که مدعی هستند با افزایش قیمت سکه توان پرداخت قسط را ندارند پروندشان و درخواستِ تعدیلشان به سرعت و خارج از نوبت رسیدگی شود تا روانه زندان نشوند.
خدائیان از جزئیات طرح نمایندگان درباره اصلاح قانون مهریه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: به اعتقاد من قانون مشکل خاصی ندارد که نیاز به اصلاح فوری آن داشته باشیم مگر این که بخواهند فرد را به پرداخت اصل سکه محکوم نکنند بلکه به معادل ریالی آن در زمان صدور حکم محکوم کنند که در این صورت نوسان قیمت سکه در میزان مهریه بعد از صدور حکم تاثیر گذار نخواهد بود.
معاون حقوقی قوه قضائیه همچنین در بخش دیگری از سخنانش درباره تعداد زندانیان مهریه گفت: تا دیروز ۳۸۰۰ نفر به لحاظ عدم پرداخت مهریه در زندان اند که بسیاری از این افراد اخیرا و به دلیل بالا رفتن نرخ سکه زندانی شده اند.
خدائیان همچنین اثبات اعسار را برعهده محکوم له (شاکی) طبق قانون دانست و گفت: فقط در یک صورت فرد مدعیِ اعسار باید اثبات کند که معسر است و آن وقتی است که شخص قبلا مالی را گرفته و یا در دادگاه توانایی مالی او ثابت شده باشد.

انتخاب رنگ